Make your own free website on Tripod.com

 

 

The

Bearded Collie Club of NSW

Sunday 10th October 2004

To read Norma Griffin's Critique, click here.

 

 BREED RESULTS:  Judge:      Mrs Norma Griffin (NSW)

Dog CC & Best In Show         Aust Gr Ch Bonibraes Wolfmans Image (P & K Finlayson)

Bitch CC & RUBIS                   Aust Gr Ch & NZ Ch Llanddona Cinamon Twist (Imp NZ) (P Brooks & P Douglas)

Minor in Show                         Jupi Ki Jandis Kilt (L Brandt)

Res Bitch & Puppy in Show  Firstprizebears Chicago (Imp Blg) (P & K Finlayson)

Junior in Show                         Aust Ch Bonibraes Frequest Flyer (P & K Finlayson)

Res Dog & Int. in Show          Aust Ch Ulara the Luck Dragon (S Roche)

Aust Bred in Show                   Aust Ch Colard Bolero (E Warner)

Open in Show                           Aust Gr Ch Bonibraes Wolfmans Image (P & K Finlayson)

Veteran in Show                      Aust Ch Burnhardt Logans Mark ET (J Buckley)

 

OBEDIENCE RESULTS:          Judge: Mr G Sommerville

Utility Obedience

1st        185 points            Border Collie                    Koonski Astro Boy UD (M Fazekas)

 

Open Obedience

1st        197 points            German Shepherd     OC Tennorie Analena CDX UD (Koonski Knls)

 

Novice Obedience

1st        189 points            German Shepherd    Koonski A Perfect match AZ BS (C Mason & Koonski Knls)

 

CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS:            Judge: Mrs N Griffin (NSW)

 

Class 2

1st            Bonbon Barroom Brawler                                   D Ellwood

 

Class 5

1st        Ch Ulara The Luck Dragon                                   S Roche

2nd       Ch Briarmist Glenfiddich                                      J Buckley & J & L Black

3rd        Ch Llanddona I Can Fly Too (Imp NZ)            P Brooks & P Douglas

 

Class 10

1st        Ch Bonibraes Bound Toba Star                             P & K Finlayson

2nd       Ch Keiramyst Ticket To Ride                               L Brandt

 

Class11

1st        Aust Gr Ch Bonibraes Wolfmans Image               P & K Finlayson

2nd       Ulara Tommy Lee CDX TD ET                           A Moy

3rd        Ch Burnhardt Game Player                                  B Wistuba & D & J Smith

 

Veteran Dog

1st        Ch Burnhardt Logans Mark ET                             J Buckley

2nd       Ch Bonibraes Raffertys Rules                               P & K Finlayson

 

Class 2A        

1st        Jupi Mi Jandis Kilt                                                  L Brandt

 

Class 3A        

1st            Firstprizebears Chicago (Imp Blg)                 P & K Finlayson

Class 4A

1st        Ch Bonibraes Frequest Flyer                              P & K Finlayson

 

Class 5A

1st        Ch Bonibraes Movie Star                                    A Dillon

2nd       Ch Briarmist Good Heavens                               J Buckley & J & L Black

 

Class 10A

1st        Ch Colard Bolero                                                E Warner

2nd       Ch Keiramyst Laura Ashley                               L Brandt

 

Class 11A

1st        Aust Gr Ch & NZ Ch Llanddona Cinamon Twist (Imp NZ)    P Brooks & P Douglas

 

 

Parade of Veterans *Click [here] for photo of Parade of Veterans*

“Jodie” -        Aust Ch Mirdath Pipers Dream             J Wardell

“Molly”     Ruatha Flying Circus                             A Dillon

“Charlie”   NZ Ch Llanddona Fenella (Imp NZ)  P Brooks

“Holly” -       Aust Ch Keiramyst Chantilly Lace        L Brandt

“Cameron” - Aust Ch Juli Sir Cameron                       J Wardell

 

 

© Bearded Collie Club of NSW Inc.  2002-2004

Email: nswbeardedcc@optusnet.com.au

Designed, Created & Maintained by Liana Roberton