Make your own free website on Tripod.com

 

 

The

Bearded Collie Club of NSW

 

40th Championship Show

Saturday 7 December 2002

 

Judge:             Mrs C Walkowicz (USA)

 

Class 2             (1 entered)

1st             **            ULARA THE LUCK DRAGON                               (S Roche)

 

Class 3             (2 entered)

1st                    BONIBRAES STAR SPANGLES                            (L van Coevorden)

2nd                   GLENINCA FULMOONDIRTYHRT                    (L Mehan)

 

Class 4             (5 entered, 1 absent)

1st        **            BRIARMIST GLENFIDDICH                                 (J Buckley & J & L Black)

2nd                   BRIARMIST GLENDRONACH                               (J & L Black)

3rd                    SHILSTON FUTURE PASSPORT                             (Shilston Kennels)

 

Class 5             (3 entered, 1 absent)

1st                    BONIBRAES BOUND TO B A STAR                      (PJ & KJ Finlayson)

2nd                   BRIGADOON EDITOR INCHIEF                                 (Brigadoon Kennels)

 

Class 10             (8 entered, 1 absent)

1st                    CH BONIBRAES RAZZLE DAZZLE                     (EA Bladon)

2nd                   CH BONIBRAES D’ARQ SENSATION              (L Mehan & PJ & KJ Finlayson)

3rd                    CH BONIBRAES RAFERTYS RULES                        (PJ & KJ Finlayson)

4th                    CH KEIRAMYST TICKET TO RIDE               (L Brandt)

 

Class 11             (11 entered, 2 absent)

1st        **            CH OAKCREST RUM RUNNER                                (A Innes)

2nd                   CH SHILSTONE DOMINATION (IMP UK)             (Shilston Kennels)

3rd                    CH PASTRAKA SWEET WILLIAM (IMP UK)            (J & L Black)

4th                    CH BRIGADOON OUR PRESSMEN                (Brigadoon Kennels)

5th                    CH BONIBRAES WOLFMANS IMAGE                       (PJ & KJ Finlayson)

 

Veteran Dog             (4 entered, 2 absent)

1st        **            GR CH BENDALE SUN LOVER (IMP UK)        (J & L Black)

2nd                   CH BONIBRAES BEDEVILLED                         (PJ & KJ Finlayson)

 

Dog CC            CH OAKCREST RUM RUNNER

Res Dog            BONIBRAES BOUND TO B A STAR

 

Class 2A            (2 entered)

1st                    BRIARMIST GOOD HEAVENS                              (J Buckley & J & L Black)

2nd                   BRIARMIST GOODNSGRACIOUS                                  (J & L Black)

 

Class 3A            (3 entered)

1st             **            BRIARMIST HEAVEN FORBID                                  (J & L Black)

2nd                   GLENINCA BLAKMAGIC WOMAN                     (L Mehan)

3rd                    BONIBRAES MOVIE STAR                          (PJ & KJ Finlayson)

 

Class 4A            (3 entered)

1st                    SHILSTON TICKET TO FUTURE                           (Shilston Kennels)

2nd                   COLARD CALIFORNIA HONEY (AI)               (R & C Stoate)

3rd                    CH COLARD THE CAPTAIN’S DAUGHTER            (R & C Stoate)

 

Class 5A            (4 entered, 2 absent)

1st        **            CH BONIBRAES CHARM N STAR              (PJ & KJ Finlayson) 

2nd                   KEIRAMYST LAURA ASHLEY                                 (L Brandt)

 

Class 10A            (5 entered)

1st        **            CH BONBON STERLING ANIVRSY                   (D Ellwood)

2nd                   BONIBRAES DARQ DEVOTION                            (M Benedito)

3rd                    CH STODDARD MORAIG                                            (A Innes)

 

Class 11A            (5 entered, 1 absent)

1st                    CH & NZ CH LLANDDONA CINAMON TWIST (IMP NZ)      (P Brooks & P Douglas)

2nd                   CH BONBON FIFEN FIDDLE                                  (D Ellwood)

3rd                    GR CH OAKCREST CHIANTI                                (J & L Black)

 

Veteran Bitch            (3 entered)

1st                    NZ CH LLANDDONA FENELLA (IMP NZ)            (P Brooks & P Douglas)

2nd                   CH BURNHARDT CHARM N DEVIL             (PJ & KJ Finlayson)

3rd                    CH SHILSTON CAPTIVE STAR                          (Shilston Kennels)

 

Bitch CC            CH BONIBRAES CHARM N STAR

Res Bitch            CH BONBON STERLING ANIVRSY

 

Best in Show            CH OAKCREST RUM RUNNER

R/U in Show            CH BONIBRAES CHARM N STAR

 

** Class in Show

 

 

© Bearded Collie Club of NSW Inc.  2002-2004

Email: nswbeardedcc@optusnet.com.au

Designed, Created & Maintained by Liana Roberton